
Våre innspill til høringer om SFO/AKS
Denne uken svarer vi ut to viktige høringer om SFO/AKS.
Skole- og barnehageledere står overfor en stadig mer kompleks og uforutsigbar virkelighet. Politisk uro, raske samfunnsendringer, teknologiske gjennombrudd, globale kriser og klimaendringer påvirker hverdagen og skaper en krevende kontekst for ledelse. Disse utfordringene krever at ledere viser kreativitet, tilpasningsevne og evne til rask omstilling for å sikre kvaliteten i opplæringen.
Anne-Merete Mærli Hellebø, 1. nestleder
Digitalisering og økt globalisering har knyttet verden tettere sammen, noe som gjør at hendelser langt unna raskt får konsekvenser lokalt. Pandemien i 2020 er et tydelig eksempel på dette. Da Norge ble stengt ned 13. mars for fem år siden, ble skolene og barnehagene tvunget til å omstille seg over natten. Overgangen til digital undervisning, smittevern og sosial isolasjon var krevende, og samtidig måtte barnas og elevenes læring og trivsel ivaretas. Pandemien viste hvor raskt globale kriser kan endre rammene for ledelse i skoler og barnehager.
Ledelse i en uforutsigbar tid handler ikke bare om strukturelle og organisatoriske endringer, det handler også om å håndtere den menneskelige dimensjonen. Usikkerhet og raske endringer skaper stress og uro blant barn, elever, foresatte og ansatte. Ledere må derfor ha emosjonell intelligens og evne til å lytte og kommunisere på en måte som skaper trygghet og tillit.
Når usikkerhet og raske endringer preger hverdagen, er det gjennom å dele kunnskap, erfaringer og løsninger at vi finner veien videre. Å lede i en uforutsigbar tid krever mot, fleksibilitet, utholdenhet og en visshet om at man ikke står alene. Komplekse utfordringer løses mest effektivt i fellesskap, der ledere lærer av hverandre og sammen finner de beste løsningene.
Det er godt at vi har hverandre!